«Свіжий прикметник»
Прикметник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета: повторити відоме учням про прикметник, поглибити і розширити їх знання про лексичне й граматичне значення цієї частини мови, її синтаксичну роль; формувати вміння відрізняти прикметник від інших частин мови, вживати прикметник в усному мовленні; розвивати логічне мислення шестикласників, зв’язне мовлення, збагачувати їх словниковий запас; прищеплювати любов до мови, інтерес до знань.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма: урок-дослідження.
Обладнання: мультимедійна презентація, підручник, роздатковий матеріал
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Вступне слово вчителя
Учора до магазину, від назви якого залишилось тільки одне слово «Свіжий… », а решта затерлось, завезли нові товари. Про це дізнались Іменники і вже сьогодні, ще задовго до відкриття крамниці вишикувалися в довжелезну чергу. Тут можна було побачити назви істот і неістот (кого? називають учні), власні та загальні (учні наводять приклади), вітчизняних та іноземних Іменників (приклади). Так, квіти, м’ячі, книжки, думки, фільми, гори, кашне і сотні інших покупців нетерпляче чекали відкриття магазину.
Найбільш схвильовані були Іменники сонце, вітер, дерева, хмари, сніг, барви, природа, фарби. Вони стояли окремо і про щось жваво розмовляли. Виявляється, вони спробували описати картину зимового дня, та їм забракло слів. От і прийшли вони сюди, аби щось придбати, щоб виконати завдання.
Нарешті о 10 годині двері крамниці розчинилися, і всі кинулися до прилавка. Кожен хотів купити щось таке, що б його відрізняло від братів і сестер-близнят. А тут на полицях лежали новенькі товари. Які ви бачите? (Учні читають зі слайду записані там прикметники: розкішний, ясний і т. д.)
Чого там тільки не було. Всі товари були різні, та все ж таки було в них щось спільне. Що саме? (Учні розмірковують). Який же товар лежав на полицях? Чи здогадалися ви, як називався магазин? (Учні дописують в зошитах слово «прикметник»).
Оголошення теми та мети уроку
Отже, сьогодні ми з вами поведемо мову про прикметник, його лексичне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль, вживання у мовлення. А для цього час від часу заглядатимемо в магазин «Свіжий прикметник».
Актуалізація мотиваційних резервів учнів.
«Мозковий штурм»
1. Яка частина мови називається прикметником?
2. Які граматичні ознаки прикметника?
3. Чому саме іменники прийшли в магазин?
4. Яка синтаксична роль прикметника?
Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань
Допоможемо Іменникам, яких пропустили поза чергою, вибрати собі прикметники, щоб відтворити картину зимового дня.
Робота з текстом. На місці крапок вставте пропущені прикметники.
Ледве світить … сонце. Від … вітру хитаються … дерева. По … небі пливуть… хмари. Почав падати … сніг, який … килимом лягав на землю. … проміння падало на сніг, який … сяяв … барвами.
Прочитайте поширений прикметниками текст, чим він відрізняється від попереднього?
Робота в групах
Проаналізуйте прикметники з погляду граматичних і синтаксичних особливостей.
Як ви визначили рід, число, відмінок прикметника?
Що ви можете сказати про прикметник на основі ваших спостережень?
Учитель.
Як бачимо, предмет і його ознака тісно пов’язані між собою, а тому й прикметник, який називає ознаку предмета, тісно пов'язаний з іменником, що називає предмет. Ми побачили, що прикметники надають висловлюванню емоційності, образності. Завдяки цій частині мови ми можемо холодний зимовий день сонячним. А для цього заглянемо в магазин «Свіжий прикметник».
Дослідження-трансформація
Прочитайте, змініть слова, опис холодної суворої зими перебудуйте на опис зими веселої сніжної. Запишіть текст.
Прийшла люта зима. Смутні дерева дрімали, поопускавши додолу чорне віття. Небо було похмуре й низьке. З нього час від часу сипав холодний сніг. Завивав суворий вітер.
Зробіть синтаксичний розбір третього речення.
Прочитайте перебудований опис. Які слова підбирали, щоб змінити текст? Що таке антоніми?
Яку синтаксичну роль виконують в реченні прикметники?
Наша крамниця ще відчинена, скористаймося нагодою і зазирнімо туди. Спробуймо скласти речення, де б прикметники були присудками.
Творчо-конструктивне завдання
Знайдіть у тексті прикметники вжиті в переносному значенні. Як називаються такі означення? Доберіть із полиць магазину постійні епітети, характерні для усної народної творчості до іменників, записаних на дошці.
Калина, крук, мак, дівчина, барвінок, зозуля, сльози, вітер, поле.
Аж ось біля прилавка зчинилась суперечка. Деякі іменники не змогли поділити прикметник «білий». Чому? Хто хотів купити цей прикметник? (Учні називають іменники: сніг, світ, вірш, ніч, гарячка тощо). А що серед них робить ворона? Кого називають «білою вороною»? Як називається таке словосполучення? А які ще фразеологізми з прикметниками ви знаєте? Запишіть їх, визначте морфологічні ознаки прикметників.
Які прикметники вибрали для себе іменники п’ята, ложе, меч, праця?
Випереджувальне завдання. (Заздалегідь підготовлені учні розповідають про походження і значення фразеологізмів): ахіллесова п’ята, прокрустове ложе, домоклів меч, сізіфова праця.
Підсумок уроку. Рефлексія.
Отже, побувавши разом з Іменниками в магазині «Свіжий прикметник», що ви можете сказати про прикметник як частину мови? Що вдалося вам найкраще? Які труднощі відчували?
Наш магазин зачиняється на перерву. Ми його відвідаємо на наступному уроці і довідаємося, чому товари розміщені не всі разом, а в трьох секціях. Хіба вони різного ґатунку?
Домашнє завдання. Вивчити правила с. 128, вправа 333 або 336. .
Групи прикметників за значенням
Мета: ознайомити з розрядами прикметників за значенням – якісними, відносними, присвійними, повторити відомості про прикметник як частину мови, його морфологічні ознаки та синтаксичну роль;формувати вміння розрізняти розряди прикметників, визначати їх лексичне і граматичне значення, будову; розвивати логічне мислення, усне і писемне мовлення, увагу та творчу уяву; виховувати любов до природи.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: мультимедійна презентація, підручник
Перебіг уроку
Актуалізація мотиваційних резервів учнів
Гра «Вірю – не вірю»
1. Чи вірите ви, що прикметник – це самостійна частина мови, яка виражає ознаку предмета?
2. Чи вірите ви, що слово «біліє – прикметник?
3. Чи вірите ви, що рід, число, відмінок прикметника залежать від роду, числа, відмінка іменника?
4. Чи вірите ви, що в реченні прикметник виступає означенням, а
зрідка – обставиною?
Спостереження над мовним матеріалом
Щоб здоровим бути,
Щоб червоні, як ягідки калини, щічки мати,
Треба найкалиновіший сік
Всім дітям України вживати.
«Мікрофон»
1. Яка помилка є в тексті?
2. Як потрібно сказати?
3. Чи можете пояснити, коли прикметник виражає ознаку предмета в більшій чи меншій мірі, а для яких прикметників це неможливо?
Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.
Учитель. На минулому уроці, працюючи в магазині «Свіжий прикметник», ми звернули увагу на те, що товари в ньому розміщені в трьох секціях. Спробуймо з’ясувати, чому так.
Проблемне завдання
Новий Залізний Батькове
Білий Осінній Тітчин
Легкий Учнівський Іванкове
Гарний Сільський Вовча
Бесіда
Чи мають наведені прикметники ступені порівняння? Чи можна до них додати слово «дуже»?
Так Ні
Якісні Чи відповідають на питання
чий?
Ні Так
Відносні Присвійні
Робота з підручником
Причитати й обговорити в парах матеріал про поділ прикметників на групи за значенням.
Бесіда
Що нового із підручника дізналися ви про якісні, відносні, присвійні прикметники?
Вибіркова робота
Прочитайте народні прикмети. Випишіть спочатку якісні прикметники, потім - відносні і присвійні.
1. Якщо листопад дерев не обтрусить, то зима довгою бути мусить.
2. Листопадовий день, що заячий хвіст.
3. У листопаді сонця, як у старої баби чепуріння.
4. Якщо на Дмитрів день (8 листопада) замерзла земля і дме холодний вітер - снігу не буде до Нового року.
5. Випав сніг на Дмитра - увесь листопад буде холодним і морозним.
6. Від Михайла (21 листопада) зима морози кує.
7. Якщо на Михайла ніч ясна, то буде зима сніжна й красна.
- За якими ознаками розрізняли ви якісні, відносні та присвійні прикметники, виконуючи завдання?
Творче реконструювання
Словосполучення " іменник + іменник" замінити на словосполучення
" прикметник + іменник". Визначити розряд за значенням ужитих прикметників.
Покрівля із соломи, хвіст лисиці, шия жирафа, молоко з-під корови, хустка для мами, квітка із запахом, дівчина із вродою, опади з атмосфери, курси для підготовки, автомати для гри, вуха осла, іграшка для Івана.
Робота в парах
Із поданих словосполучень випишіть ті, в яких є відносні прикметники.
Мамина шапка, оксамитова хустка, пташине крило, ведмежа лапа, грушевий сік, залізні ворота, скромна людина, осінній день, кам’яна стіна, гарний пояс, материнський інстинкт, крокодилячі сльози, ведмежа послуга, заяча натура.
- Із других букв складете слово.
- З’ясуйте, до яких розрядів належать решта прикметників.
- Визначте суфікси у прикметниках.
Бліц-опитування
Чи легко було виконувати завдання? Чому?
Чи можемо відомі нам правила застосувати до всіх прикметників?
Робота з таблицею (додаток 1)
Застосування і закріплення знань
Творча робота
Пригадати й записати декілька фразеологізмів з присвійними прикметниками, що вживаються в переносному значенні. Пояснити їх зміст і скласти з ними речення (на вибір).
Матеріал для вчителя. Крокодилячі сльози, гусяча шкіра, вовчий апетит, лебедина пісня, заяча натура, ведмежа послуга.
Вибірково-розподільний диктант
Розподілити подані словосполучення на три групи, з’ясувати належність прикметників до якісних, відносних і присвійних.
Зразок:
Якісні
|
Відносні
|
Присвійні
|
Куряча пам’ять
|
Курячий слід
|
Куряче пір’я
|
Заяча душа
|
Заячі рукавиці
|
Заяче вухо
|
Лисяча голова, лисяча хитрість, лисяча шуба; вовчий апетит, вовчий хвіст; качиний ніс, качине м’ясо, качині повадки.
Ігрове завдання «Відгадай загадку»
Відгадати загадку. Визначити групи прикметників за значенням.
1. Червоний колір, винний смак, кам’яне серце. У кого так?
2. Вовк залізний, хвіст конопляний.
3. Круглий, як куля; зелений, як трава; червоний, як кров; солодкий, як мед.
4. Що у світі наймиліше?
5. Довгий, зелений, добрий, солоний, смачний і сирий. Хто це такий?
Відгадки: вишня, голка й нитка, кавун, сон, огірок.
Підсумок уроку. Рефлексія
Доповніть або продовжіть речення
Якісні прикметники – це…
Присвійні прикметники вказують на… і відповідають на питання…
Відносні прикметники – це …
У словосполученні осляча впертість прикметник …
Домашнє завдання
Виписати текст з прикметниками, визначити їх розряди, вказати рід, число, відмінок або вправа з підручника.
«Вода із семи криниць»
Мета: повторити вивчене про прикметники, узагальнити і систематизувати отримані знання; удосконалювати навички визначати прикметник у мовленні, розвивати вміння учнів визначати рід, число прикметників та вдосконалювати навички роботи з текстом, вміння знаходити орфограми, ілюструвати їх прикладами
Тип уроку: узагальнення і систематизації вивченого
Обладнання: підручник, роздатковий матеріл, мультимедійна презентація
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Учитель. Не за синіми морями, не за темними лісами, а зовсім поруч була країна. І славилась вона тим, що було в ній сім криниць із чистою та цілющою джерельною водою. З усіх куточків сходилися сюди люди, щоб випити ковток живильної води. Довідався про це змій-чарівник Нелюд і висушив усі криниці. Стали люди сумні, непривітні, кожен почав лише про себе дбати і, дивлячись на біду іншого, промовляти: «Моя хата скраю, я нічого не знаю». Наше завдання – почистити криниці, щоб урятувати рідну землю від Нелюда, а народу повернути радість.
Щоб почистити першу криницю, діти, вам потрібно звернутись із побажанням один до одного і записати їх на зернятках, які посіємо і побачимо, що з того виросте. (Учні читають записані побажання і прикріплюють їх на плакат). От і ви почистили першу криницю доброзичливості. Бо що може дати одна людина іншій, крім краплі тепла? І що може бути більшим за це тепло?
(В процесі роботи роздаю дітям пелюстки, які асистенти прикріплюють над зернятками у вигляді квіток).
«Мікрофон»
1. Чи використовували ви прикметники у своїх побажаннях?
2. Як називається розділ мовознавчої науки, в якому вивчається прикметник?
Ознайомлення з метою та завданнями уроку. Виконання системи завдань
![]() |
Спробуємо почистити другу криницю Пам’яті.
«Мозковий штурм»
1. Яка частина мови називається прикметником?
2. Які граматичні ознаки прикметників ви знаєте?
3. Від чого залежить рід, число, відмінок прикметників?
4. Якими членами речення виступають прикметники?
Наступна криниця, яку ми почистимо, криниця Кмітливості.
Робота з текстом
Прочитайте, допишіть потрібні закінчення, випишіть прикметники разом зі словами, від яких вони залежать. Визначте тип, стиль мовлення. Прояку Лесю йдеться в тексті? Як ви здогадалися? Утворіть ступені порівняння, де це можливо. Підкреслені прикметники розберіть за будовою. Визначте спосіб творення, орфограму.
Тих… гомоном струмочків, що звідусіль дзюркотіли до річки, прощалася зима. Щодень приносив лагідніш… подихи вітер і зеленіла на пагорбках земля. Від курликали в син… небі журавлі, відгелготіли гуси, і забродило повітря веснян… пахощами. Вони пробиваються крізь набряклі бруньки, стебельця трави, що встеляє широк… надстирські береги, крізь зарості конвалій. Весна народжує в серці незнані сили.
Не сидиться Лесі. То на луг кортить, то бродила б попід замком, собором чи вузеньк…, повн… весняного клопоту архаїчнимивуличками.
Поясніть значення виділеного слова, доберіть синонім.
Бесіда
1. Пригадайте, які прикметники не мають ступенів порівняння.
2. Чи є такі серед якісних? Назвіть їх.
3. З двома із них складіть речення.
Гра «Найуважніший»
З’ясуйте розряди прикметників
Ослячі вуха, осляча впертість, ослячі чоботи, баранячий ріг, баранячий розум, баранячий кожух, лебединий пух, лебедина подушка, лебедина вірність, лисяча голова, лисяча хитрість, лисяча шуба, вовчий апетит, вовчий хвіст.
Поясніть значення підкресленого словосполучення.
Четверта криниця – криниця Товариськості, Дружби. Криниця дружби між усіма людьми, між людьми різних національностей. Відкрити її допоможе наступне завдання.
Робота в парах. Творче реконструювання
Від поданих іменників утворіть присвійні прикметники
Сестра, тітка, Прокіп, Тетяна, Алла, невістка, дядько, Василь, мати, собака, сусідка.
Підкреслене слово запишіть фонетичною транскрипцією. З двома прикметниками складіть речення.
Бесіда
1. Яке мовне явище ви помітили при творенні нових слів?
2. Які найпоширеніші чергування приголосних ви знаєте?
П’ята криниця – Працьовитості. Почистивши її, ми отримаємо задоволення від виконаної роботи, від того, що знаємо чимало про прикметник і можемо вільно оперувати знаннями, здобутими на уроках.
«Хвилинка редактора»
Виправте помилки, допущені учнями під час самостійної роботи.
Більш сильнішою видалась зима.
Самою любимою порою для мене є весна.
Минулорічна зима була найбільш сильнішою.
Індивідуальна робота на картках
Картка 1
Доберіть синоніми до даних прикметників, утворіть (де це можливо) просту й складену форми вищого ступеня.
Довгий, солодкий, гарний, лисий, гнідий маленький.
Картка 2
Утворіть вищий ступінь порівняння прикметників (просту та складену форми). Позначте суфікси, за допомогою яких утворюється вищий ступінь (проста форма).
Дорогий, сивий, дзвінкий, спокійний, важкий.
Учитель
Шоста криниця – Мудрості. Очистити її допоможе нам правильно виконане завдання.
Дослідження-реконструювання
За допомою суфіксів -зьк-, -ськ-, -цьк- утворіть прикметники від іменників.
Гадяч, Сиваш, Закарпаття, Ужгород, Миргород, Збараж, Цюрих, Прага, Рига, Волга.
Бесіда.
1. Назвіть орфограму в цих суфіксах.
2. Назвіть винятки із цього правила.
3. Із двома прикметниками складіть речення.
Інтелектуальна хвилинка
1. Який відносний прикметник показує ознаку хвороби, якої немає на землі?
2. Який прикметник називає ознаку червоної хустки, намоченої у Червоному морі?
3. Назвіть якісний прикметник, вказує на ознаку бочки, в яку не можна долити води?
4. З якої тарілки не можна їсти?
Сьома криниця Знань. Вона містить у собі чимало корисної інформації. А, як відомо, знання за плечима не носити. Тому до роботи.
Дослідження-конструювання
Зі словосполучень «іменник + іменник з прийменником» утворіть словосполучення «прикметник + іменник».
Компот із груш, варення з малини, нектар із меду, джем із абрикосів, заправка до борщу.
- Пригадайте, коли пишемо суфікс -єв?
Творча робота
Зараз за вікном зима. Використовуючи запропоновані слова, розкажіть про цю пору року.
(Не)молода, (не)щадна, (не)весела, а сувора, (не)милосердна.
- Поясніть правопис частки не з прикметниками.
-
Складіть речення, в яких прикметник був би означенням, іменником, частиною складеного іменного присудка (завдання виконуємо за варіантами).
Складіть речення, в яких прикметник був би означенням, іменником, частиною складеного іменного присудка (завдання виконуємо за варіантами).
Підсумок уроку
Учитель.
Ось і зробили ми добру справу, почистили сім криниць, а цим, за народним повір’ям, закликали щастя до своєї оселі. Нап’ються тепер люди цілющої водиці і знову стануть привітними, веселими, доброзичливими. Щедро зрошена земля допомогла зернятам прорости, і в нас яскраво зацвіла клумба. Подивіться, якими кольорами вона виграє! Напевно, дуже ви старалися працювати, щоб почистити криниці. Адже криниці – це чисті джерела добрих душ. Хай ніколи не міліють у ваших серцях милосердя, чесність, дружба, любов до ближнього.
Рефлексія
Чи сподобався вам урок?
Що ми повинні знати?
Що повинні вміти?
Що маємо цінувати, щоб не зміліли криниці наших душ?
Домашнє завдання
Написати твір «Яку криницю почистив би я?»
Написання складних прикметників разом і через дефіс
Мета: поглибити знання учнів про правопис прикметників, сприяти засвоєнню правил написання прикметників разом і через дефіс, вчити позначати відповідні орфограми та пояснювати їх за допомогою правил; розвивати орфографічну пильність, пам'ять, мислення, мовлення, вміння зіставляти; виховувати інтерес до рідної мови.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Перебіг уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів
Забезпечення емоційної готовності
«Кольоровий настрій»
- негативний (чорний);
- байдужий (синій);
- агресивний (червоний);
- позитивний (рожевий)
Оберіть той колір, який відповідає вашому настрою. Поясніть свій вибір.
Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань.
(Інтелектуально-мовленнєва розминка).
Перегляньте відеокліп, в якому звучить «Вальс квітів» П. Чайковського. Слухаючи музику, розгляньте репродукції картин Катерини Білокур, зверніть увагу, які кольори та їх відтінки використала художниця, зображуючи квіти. Запишіть їх до своїх зошитів.(Учні переглядають відеокліп, записують прикметники.)
Чи є серед виписаних слів складні прикметники?
Запишіть їх на дошці. Встановіть спосіб творення цих слів.
Знайомлячись із творчістю художниці, я була вражена картиною «Білосніжні півонії» і дуже здивувалася, коли побачила, схожий запис «Сніжно-білі півонії». Напевно, це помилка. А ви як думаєте?
Оголошення теми та мети уроку
1. Колективна робота з таблицею «Правопис прикметників»
Через дефіс пишемо прикметники
якщо вони означають відтінки кольорів
|
утворені від рівноправних слів
|
утворені повторенням того самого слова або синонімічних слів
|
жовто-синій
чорно-білий
|
південно-східний
кисло-солодкий
|
гарний-прегарний
добрий-добрий
|
Робота з підручником
«Читання із позначками»
Зіставте свої спостереження з підручником. Прочитайте правило на стор. 155. Скористайтеся позначками + – знаю; ! – нове ; ? – потребую допомоги вчителя.
Чи потребує хтось допомоги ? Що нового з’ясували, читаючи правило? Допишіть у таблицю нове правило.
Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи з теми
Дослідження-моделювання
Змоделюйте прикметники від поданих слів і запишіть. Складіть два речення.
Середня Азія, білий і рожевий, Північна Європа, різні кольори, п’ятий рік, три кути, життю радіти, гіркий і кислий, кислий і солодкий, ліс пиляти, фізика і географія, сільське господарство, північ і захід.
Дослідження-розпізнавання
Дослідіть, у якому реченні складний прикметник має відмінне написання від усіх інших. За допомогою орфографічних правил обґрунтуйте правопис.
Там повен двір любистку, цвітуть такі жоржини, і вишні чорно/окі стоять до холодів. За чорно/синьою горою, на схилку радісного дня, малює хмари пурпурові якесь веселе чортеня. Блищать очима слуги темно/лиці, мені у ноги стелять килими. Близнята-зерна туляться в покоси, біжить юрба червоно/щоких руж.
Індивідуальна робота на картках
Картка 1.
Запишіть складні прикметники у дві колонки: ті, що пишуться разом, і ті що пишуться через дефіс.
Первісно/общинний, рожево/щокий, англо/американський, сніжно/білий, енерго/ощадний, німецько/український, каро/окий, осінньо/зимовий, рум’яно/лиций.
Ключ: перші літери складають слово «прекрасно».
Картка 2.
Спишіть речення, розкриваючи дужки, поясніть правопис.
1) А тоді, в сорок третьому, коли на Сьомаки шість фашистських бомбардувальників заходилися скидати смерто/носний вантаж, - кожен метр путівця ставав важко/доступний та кривавий.
Підкресліть члени речення
Узагальнення і систематизація знань
Ігрове завдання «Зайвий»
Жовто/зелений; червоно/щока; кисло/солодкий; науково/технічний;
Західно/український; шести/поверховий; жовто/гарячий; математично/фізичний;
Гарний/прегарний; фізико/географічний; східно/слов’янський; тонко/сльозі.
Кодовий диктант
Якщо прикметник пишемо через дефіс – а, якщо разом – б.
Східнослов’янський, народнопоетичний, південно-західний, прямокутний, українсько-німецький, шестирічний, одноразовий, військово-морський, правобережний, культурно-історичний, синьоокий, навчально-виховний.
«Хвилина творчості»
Напишіть твір-мініатюру «Люблю зиму…», використовуючи прикметники білий-білий, сіро-блакитний, різнобарвний, ніжно-морозний.
Підбиття підсумків
«Незакінчене речення»
Прикметник народно-визвольний пишемо через дефіс, тому що…
Прикметник жовтогарячий пишемо разом, бо…
Білосніжний пишемо разом, тому що…, а сніжно-білий – через дефіс, бо… .
Рефлексія
Що на уроці вам вдалося найкраще?
Що виконувати було складніше? На що треба звернути увагу?
Домашнє завдання
Уявіть, що ви були на екскурсії в музеї Катерини Білокур і ділитеся враженнями від побаченого з друзями. Складіть розповідь, використовуючи складні прикметники або вправа 416
Написання не з прикметниками
Мета: допомогти учням засвоїти орфограму «правопис не з прикметником»; розвивати орфографічну грамотність, уміння співставляти та узагальнювати; виховувати культуру спілкування, повагу до рідних і близьких.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Перебіг уроку
Оголошення теми й мети уроку
Пропоную сьогодні ще раз поговорити про найдорожчих нам людей: маму, тата, бабусь, дідусів, братиків.
Актуалізація мотиваційних резервів учнів
Я дуже люблю вихідні. Це дні, коли разом збирається наша велика і дружна сім’я. Не/втомні руки моєї бабусі не знають спочинку, бо дуже вже хоче вона почастувати смаколиками своїх онуків. Не/вгамовний Сашко, мій братик, намагається допомогти. Для нього це не/легка робота, оскільки залишатися спокійним він довгоне/може. Тому частенько придумує не/билиці, чому тарілочка пішла у танок.
- Яку орфограму ілюструють виділені слова?
- Запишіть їх, спробуйте пояснити правопис.
Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань
Іноді мені здається, що Олександр жодної хвилини не всидить на місці, напевне, не дивно, чому мої батьки віддали його в секцію волейболу. Пограймо і ми в цю захоплюючу гру. Я називатиму прикметники, а ви добиратимете синоніми з не.
Лінгвістичний волейбол
Малий, низький, сліпий, брудний, зайвий, сумний, недорогий.
Робота з підручником
«Читання із позначками»
Зіставте свої спостереження з підручником. Прочитайте правило на стор. 155. Скористайтеся позначками + – знаю; ! – нове ; ? – потребую допомоги вчителя.
Чи потребує хтось допомоги ? Що нового з’ясували, читаючи правило?
Звичайно, це прекрасно, коли ми слідкуємо за своєю фізичною формою, як мій брат, але не менш добре, якщо і в школі ми не пасемо задніх.
Дослідження-обгрунтування
Обґрунтуйте написання виділених прикметників з часткою не разом. Наведіть власні приклади.
Невтримний час до білого паркану, немов коня баского прив’яжу. Бряжчать мені невільницькі кайдани. І лиє дощ. І гетьман не приїхав.Неслушний час. І все-таки пора.
У моїй сім’ї завжди вважали, що вчитися потрібно старанно, а ще рідні завжди повторювали, що знання за плечима не носити. Я переконана, що вам легко буде виконати наступне завдання.
Дослідження-порівняння. Поміркуйте, чи однакове написання виділених прикметників у реченнях правого і лівого стовпчиків. Відповідь обґрунтуйте. Запишіть речення, визначте синтаксичну роль прикметників.
Не/солодкий сік з яблук Сік з яблук не/солодкий.
дуже корисний.
Індивідуальна робота на картках
Картка 1.
Випишіть лише ті прикметники, які без не не вживаються.
Нелегкий, неширокий, нездарний, невтомний, незнаний, нерадісний, невгамовний.
Поясніть правопис сумнівної голосної у виділеному слові.
Картка 2.
Утворіть від основ слів прикметники із префіксом не.
Великий, щасливий, дорогий, уважний, сильний, малий.
Визначте кількість букв та звуків у виділених словах.
Ох і радіють успіхам своїх онуків бабуся з дідусем, і дуже довго вони можуть слухати про них. Хоча іноді й дивуються: і чому їх дорогі дітки, як вони нас називають, бувають не слухняні, а вередливі.
Дослідження-трансформація
Розкрийте дужки. Поясніть правопис прикметників.
Всі ми люди не/святі, а грішні. Я чисту маю душу, а не/мутну. Очі в дівчини не/жолудеві, а якісь янтарні. Тільки не/веселі, а смутні думки обхопили материну голову.
«Знайди пару»
Правдивий увесь світ обійде
|
почуєш десять.
|
Одне не/добре слово скажеш
|
що не пройдений шлях
|
Не/дочитана книга
|
того щастя не любить.
|
У кого серце не/сміливе,
|
а не/правдивий ані до порога.
|
«Третій зайвий»
Нелегкий, невгамовний, нецікавий.
Невпинний, негайний, не цікавий, а нудний.
Я не ледачий, не ледачий, а працьовитий, не широкий, а вузький.
Підсумок уроку
Після гостини слід подякувати господарям. А нам з вами треба підбити підсумки мовної теми – «Правопис не з дієсловами». Сформулюйте запитання і дайте на них відповіді. (Учні ланцюжком ставлять запитання і відповідають на них).
Домашнє завдання
Розкажіть про своїх рідних у творчій роботі, використовуючи вивчену сьогодні орфограму

Комментариев нет:
Отправить комментарий